Aaahh Belinda


Yeşilçam Sineması’nın en önemli yönetmenlerinden Atıf Yılmaz’ın önemli eserlerinden biri olan 1987 yapımı “Aaahh Belinda” filmini inceliyoruz. Bu filmin Türk Sinemasında önemli bir yere ait olmasını sağlayan unsurların neredeyse başında, çekildiği dönemin toplumsal yapısını incelemek ve gözlemlemek için bize imkânlar sunuyor olması bulunuyor. Vasıf Öngören’in kaleme aldığı, 1970’lerde önemli bir tiyatro oyunu olarak yer edinen “Asiye Nasıl Kurtulur?” oyunundan esinlenerek çekilmiş 1986 yapımı filmin başrollerinde de Müjde Ar ve Macit Koper bulunuyor.

Fantastik bir yapıya sahip olan Aaahh Belinda filmi aynı zamanda iki karakterin yaşadığı dilemmayı da başarılı bir şekilde izleyiciye yansıtıyor. Serap karakteri; tiyatro oyuncusu, idealist ve kariyerini ön planda tutan, özgürce yaşayan bir kadını sunuyor seyirciye. Şampuan reklamı çekimlerinde olmaktan korktuğu kadın profilini yansıtmakta zorlanan Serap karakteri (Müjde Ar), çekim esnasında yaşadığı gerilim sonucunda kendini hayallerinin tam zıttı iki çocuk annesi Naciye olarak buluyor ve olanlar oluyor. Reklam filminde rol arkadaşı olan Hulusi (Macit Koper) karakterinin de kocası olduğunu görüyoruz.

Bu fantastik ve gerilim dolu sahnenin seyircide de aynı etkileri yaratmasında Onno Tunç’un hazırladığı muhteşem müziklerin de etkisinin çok büyük olduğu söylemeden geçemeyeceğim. Serap ve Naciye karakterlerinin aslında farklı yaşam tarzları ile yetişen aynı kadınlar olduğunu izleyiciye fark ettiren film, bu gerilimi hissettirirken aynı zamanda aile yapısı, ilişkiler, sosyal hayat, cinsellik ve sanat gibi konuları işlemeyi  de ihmal etmiyor. Filmin seyirciyi de içine aldığı bu olağandışı durum seyirciye de şok etkisi yaratıyor. Aynı zamanda seyirciyi soru işaretleri ile baş başa bırakıyor. “Serap mı gerçek yoksa Naciye mi?”

Filmin sonunda yönetmen bu sorunun cevabını verse de seyirci bu soruyla filmin sonuna kadar karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Atıf Yılmaz’ın 1986 yapımı “Asiye Nasıl Kurtulur?” filminin başrollerinde Müjde Ar ve Ali Poyrazoğlu yer almasına “Aaahh Belinda” filminde de bir selam gönderiliyor diyebiliriz. Bu detay ise “Aaahh Belinda” filminde prova yapılan sahnenin, Ali Poyrazoğlu’nun tiyatrosunda çekilmesi.

Sonuç olarak Aaahh Belinda filmindeki fantastik gerilim unsurları, müzik kullanımı, senaryo ve oyunculuklar açısından Yeşilçam Sineması’nda önemli bir yeri olduğu çıkarımına varabiliriz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir